preloader

Ukoliko pripadate populaciji čitalaca koja još uvek nije izgradila mentalni firewall prema clickbait naslovima poput zavirite u dom ili torbu poznate glumice pripremili smo za vas edukativni tekst, sa clickbait naslovom. Zavirite u kofer našeg kolege Nikole pre putovanja na more. Već pri prvom pogledu primećujemo organizaciju kofera sličnu organizaciji Nadalovih flašica tokom pauze između gemova, ali i poseban odeljak putne apoteke. Pogledajte šta smo pronašli unutra.

OTC preparati

Antihistaminik I generacije – ukoliko na letnju destinaciju putujete avionom, vozom, automobilom ili brodom, kinetoze, odnosno bolesti vožnje, lako mogu da učine da početak vašeg odmora krene po zlu. Naime, tokom putovanja, neusklađenost čulnih nadražaja, odnosno nesklad u informacijama o kretanju tela, koje do mozga stižu putem očiju i unutrašnjeg uha pokreću simptome poput mučnine, povraćanja i vrtoglavice. Najčešće korišćeni lekovi za otklanjanje ovih simptoma jesu antihistaminici I generacije ili antiholinergici. Nikolin izbor u ovom slučaju jeste dimenhidrinat, jedan od mnogih antihistaminika I generacije koji se nalaze na tržištu uz napomenu da je tabletu neophodno uzeti pola sata pre polaska na put. Takođe, Nikola nam skreće pažnju da primena ovog leka može da izazove pospanost, gubitak koordinacije i utiče na psihofizičke sposobnosti zbog čega je potreban oprez prilikom upravljanja motornim vozilima. Sa druge strane neželjeni efekti ovih lekova, poput pospanosti nekad mogu biti i željeni. Promena vremenske zone ili okruženja, često ume da oteža san i izazove nesanicu, pa bi ovi lekovi mogli da budu od koristi u jednom ovakvom scenariju.
Takođe, obzirom na brojnost komaraca ove godine, kao i činjenicu da Nikola nakon ujeda komarca izgleda kao Vasily Ignatenko pred smrt (Vasily Ignatenko je sovjetski vatrogasac, heroj i jedan od prvih ljudi na mestu nesreće nakon nuklearne katastrofe u Černobilju) u koferu primećujemo i antihistaminik za lokalnu upotrebu u obliku gela koji ublažava svrab i iritaciju usled uboda insekata.

Rehidratacioni rastvor, probiotik, intestinalni antiinfektiv i antidijaroik – putnička dijareja jedan je od najčešćih problema sa kojima se možete susresti tokom odmora. Konzumiranje vode ili hrane kontaminirane bakterijama, (Escherichia coli, Shigella i Salmonella) može dovesti do pojave simptoma poput dijareje praćene mučninom, grčeva u stomaku i povišene telesne temperature. Uz savet za higijenski režim poput redovnog pranja ruku, flaširane vode itd., u Nikolinom koferu primećujemo rehidratacioni rastvor za nadoknadu elektrolita, probiotik, antidijaroik loperamid (primena moguća samo kod odraslih) kao i intestinalni antiinfektiv poput nifuroksazida.

Laksativ – za slučaj da tas na vagi koja meri motilitet creva prevagne na drugu stranu i suočite se sa konstipacijom, Nikola savetuje da vam se u koferu nađe i neki OTC preparat sa blagim laksativnim delovanjem. Moguća je primena preparata na bazi krušine ili bisakodila koji imaju zadatak da stimulišu motilitet creva i služe za kratkotrajnu terapiju konstipacije.

Antacidi – ukoliko vam ipak poput Adama i Verice iz filma Sedam i po tokom odmora proradi apetit i nezaustavljivo tonete u IV smrtni greh (neumerenost u jelu i piću) moguća je pojava simptoma poput nelagodnosti u gornjem delu gastrointestinalnog trakta i refluksa želudačnog sadržaja, praćenog gorušicom. U nadi da ipak nećete pojesti eksponat od ljudskog sala kao akteri spomenutog filma, već ste samo preterali u isprobavanju lokalnih specijaliteta, Nikola nam pokazuje uredno spakovan antacid koji sadrži kombinaciju aluminijuma i magnezijuma.

Antihistaminici II generacije – u koferu primećujemo i novije antihistaminike II generacije kod kojih su sedativni efekti manje izraženi u poređenju sa I generacijom. Ovi OTC preparati namenjeni su otklanjanju simptoma alergije poput nazalne kongestije, pruritusa, kijavice, rinoreje, crvenila i svraba očiju, a koji se mogu javiti usled izlaganju alergenima.

Analgetici i antipiretici – kao lekove izbora u terapiji bola i povišene temperature pronalazimo paracetamol i ibuprofen. Nikola nam sugeriše da je ovo njegov lični izbor, jer je odgovor na analgetike individualan, i svako od nas ima svoj analgetik na koji najbolje reaguje. Svakako da su paracetamol i ibuprofen jedne od najbezbednijih opcija na tržištu, ali nažalost ne i efikasne kod svakog pojedinca, te je konačan izbor isključivo Vaš.

Ostalo – ručni sanitizer, repelent za insekte, krema za sunčanje (sa UVA i UVB zaštitom, SPF 15 ili više, za decu SPF 50), gel na bazi aloe za opekotine, vodootporni flasteri, čepovi za uši (kod osoba sa čestim infekcijama ili osetljivih na buku) kao i antiseptik za tretman rana.

Na kraju, Nikola ima poslednji savet za sve vas, (iako nažalost taj savet često doživi sudbinu talasa koji udara u stenu), ali ne zaboravite da je prevencija pola zdravlja, i da izbegavate izlaganje suncu u periodu od 11-16h. Prijatan odmor i vidimo se u septembru!

Autor: dr Nikola Jojić, docent na Farmaceutskom fakultetu, Novi Sad