– ‘Ej, je l‘ krećemo na treninge? Još malo pa plaža, taman da se zategnemo J
– Kum i ja krećemo od ponedeljka u novu teretanu, sad počinjemo ozbiljno da treniramo.
… Nedelju dana kasnije:
– Uzela sam vrh proteinske šejkove, hoćeš da ti poručim?
– Hoćemo da podelimo kutiju proteina? Jeftinije je ako uzmemo zajedno. Trener kaže da je njemu to jako pomoglo, efekat je bio mnogo brži i bolji.
Istraživanja su pokazala da su proteini ubedljivo najprodavaniji sportski suplementi u svetu. Uticaj društvenih mreža i praćenje trendova zdravog života je velikim delom podstaknuto atraktivnim pojedincima, aktivnim na Facebooku i Instagramu sa velikim brojem pratilaca koji smatraju da proizvodi kao što su sportski suplemenu predstavljaju neizostavni deo fitnesa i obeležje zdravog i aktivnog stila života.
Iskustva su pokazala da su mladi u svim oblastima sporta i fitnesa u kontaktu sa proteinima i idejom da bez proteina ne mogu da postignu adekvatan intenzitet treninga, mišićnu masu, lepo oblikovanu figuru, itd. Trenutna istraživanja pokazuju i da su proteinski suplementi uglavnom bezbedni. Pa, u čemu je onda problem?
Ova priča se grana u dva smera – jedan je pitanje da li su oni uopšte neophodni. Da li znate šta jedete? Da li znate koliko i kojih nutrijenata unosite u toku dana? Da li znate kako da korigujete svoju ishranu i da je prilagodite u danima treninga? I da li znate da ako postignete izbalansiranu i kontrolisanu ishranu, da vam proteini zapravo nisu potrebni?
Drugi smer je, međutim, onaj koji je ozbiljniji – odakle se prikupljaju informacije o ovom vidu suplementacije?
Većina mladih informacije dobija od drugara, trenera, ljudi koje upoznaju u teretani, fitnes centrima, itd. Da ne spominjemo one koji se bave prodajom i reklamiranjem proteinskih suplemenata. Naravno da je ovaj vid informacija u najmanju ruku nepouzdan i naglašava isključivo dobre strane proizvoda. Ono što je dodatno poražavajuće jeste saznanje da veliki broj mladih ne pročita čak ni uputstvo za upotrebu, a da ne spominjemo sastav suplementa ili nešto više.
Tu vi nastupate. Informišite se. Naučite. Budite realni. Odmerite za i protiv. Budite realna podrška svojim prijateljima kad dođu da vas nešto pitaju u vezi sa uzimanjem proteina. Ili nemojte ni čekati da vas pitaju – ako znate da je evidentno da će početi da ih piju, budite tu da ih posavetujete. Mladi ste – mladi vole da čuju komentare i savete od svoje generacije. Recite im šta mogu da očekuju, ali isto tako i šta eventualno rizikuju.
Nemojte da ograničite svoje znanje samo na ono što vam je potrebno da naučite za ispit. Da li ste primetili da na sve većem broju sportskih suplemenata stoji napomena: „Pre uzimanja posavetovati se sa lekarom ili farmaceutom“. Možda niste u apoteci, možda niste u firmi, ali nemojte dozvoliti da vam struka ostane samo u toj napomeni. Budite farmaceuti u svakoj situaciji i svakom smislu te reči. Verujte, povratne informacije će vas brzo obradovati J
…
Autor: mag. farm. Marina Kalić