preloader

Ubod morskog ježa nastaje kada njegove bodlje prodru u meko tkivo čoveka. Ubod je najčešće rezultat nesrećnih okolnosti kada tokom boravka u moru nagazimo na morskog ježa, nakon čega se bodlje polome i ostanu u mekom tkivu. Na mestu uboda javlja se bol, otok i crvenilo, a u retkim slučajevima bodlje mogu prodreti u dublja tkiva, izazivajući nastanak granuloma, tenosinovitis, ili se čak mogu zabiti u kost ili lokalni nerv.

Iako postoje brojne metode koje se tradicionalno primenjuju, od uriniranja na mesto uboda, utrljavanje mleka od smokve, mazanja mastima na bazi ihtiola, mi ćemo se u ovom tekstu baviti ovom temom iz ugla medicine zasnovane na dokazima, ne ulazeći u ispitivanje efikasnosti gore napomenutih metoda.

Najsigurnija opcija svakako jeste odlazak kod lekara, koji će na stručan način izvaditi zaostale bodlje u najkraćem roku. Ipak, u većini slučajeva ljudi se odlučuju da bodlje izvade sami. U oba slučaja, bodlje treba izvaditi što pre, iako je vađenje bodlji neposredno nakon uboda ne tako lak zadatak. Naime, bodlja se neposredno nakon uboda ponaša kao harpun zbog čega postoji rizik da se prilikom vađenja deo bodlje odlomi i ostane u mekom tkivu, što otežava dalji process vađenja. Iako bi bodlje bilo lakše izvući dva do tri dana kasnije, sve smernice koje se bave ovom temom ukazuju na neophodnost vađenja bodlji što je pre moguće. Dodatno, otežano hodanje (u slučaju da je ubod u predelu stopala) otežava svakodnevno funkcionisanje, što je dodatni razlog za ASAP pristup. ASAP – as soon as possible.

Ukoliko niste u mogućnosti da vađenje bodlji prepustite lekaru i odlučili ste za sam svoj lekar pristup, redosled koraka je sledeći:

Korak 1: Mesto uboda potopite u lavor sa mešavinom tople vode (40 C – 46 C) i sirćeta, što će omekšati kožu, otvoriti pore i olakšati vađenje bodlji. Dodatno, sirće omogućava da se površinske bodlje rastvore ili olabave.

Korak 2: Nakon određenog vremena (30-90 minuta) kada je koža na mestu uboda omekšala, pokušajte sa sterilnom iglom i sterilnom pincetom da izvučete zaostale bodlje. Nakon ukljanjanja bodlji, dezinfikujte ubodno mesto alkoholom ili nekim antispetičkim sredstvom.

Korak 3: U slučaju pojave sistemskih efekata poput mučnine, povraćanja, parastezije, slabosti, abdominalnog bola, sinkope, hipotenzije i respiratornih simptoma, neophodno je potražiti pomoć lekara u najkraćem roku.

Korak 4: Nakon vađenja bodlji, ostavite ranu otvorenom i pratiti mesto uboda u slučaju pojave infekcije. U roku od 5 dana bol i drugi prisutni simptomi bi trebalo da su u potpunosti nestali.

Korak 5: U slučaju potrebe primeniti analgetike poput ibuprofena ili paracetamola za ublažavanje bola. Pojedinačna doza paracetamola iznosi 500-1000mg, a ibuprofena 200-400mg.

Profilaktička primena antibiotika se ne preporučuje. Takođe, potrebno je proveriti antitetanusnu zaštitu.

Morski ježevi su prelepa stvorenja, ali kao i većinu životinja u prirodi, najbolje ih je posmatrati sa bezbedne udaljenosti. Ipak, u slučaju bliskog kontakta sa ovom životinjom, ne zaboravite gore opisane korake kako bi se što pre vratili lepotama letovanja na moru.

Autor teksta je vanredni profesor dr Nikola Jojić